آشنایی با کدهای درج شده روی لاستیک

کد سایش

ساییدگی لاستیک کاملا با آج لاستیک مرتبط است.هر لاستیکی پس از استفاده ی طولانی مدت ساییده میشود. یعنی اینکه آج هایش از بین می رود و عمق بین شیارهای آن کم می شود.به میزان سایش ضریب داده می شود.هر چه این ضریب بالاتر باشد دوام و طول عمر لاستیک بیشتر خواهد بود.برای مثال لاستیکی که ضریب سایش 200 دارد در مقایسه با لاستیک که ضریب سایشش 100 است بیشتر عمر خواهد کرد.این عدد بین 100 تا 700 متغیر است.

کد چسبندگی

چسبندگی لاستیک به عوامل متعددی برمیگردد مثل جنس لاستیک و میزان کائوچویی که در تولید آن استفاده شده است.ولی مهم ترین عامل آج لاستیک است.وقتی آج لاستیک سالم باشد ترمز گیری و چسبندگی لاستیک به جاده افزایش می یابد.کد چسبندگی به شکل زیر روی دیواره ی لاستیک درج شده است.

کد سرعت

و اما کد سرعت.روی دیواره ی لاستیک این کد به صورت یک حرف لاتین مثلW  درج شده است.این به این معناست که لاستیک میتواند تا حداکثر 270 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد.در جدول زیر میتوانید کدها با مشخصاتشان را مشاهده نمایید.

 
کد دما

گرما دشمن لاستیک هست.وقتی لاستیک در حرکت است و در حال چرخیدن می باشد گرمای درونی آن بالا می رود.جنس لاستیک در این کدگذاری تعیین کننده است.     برای آزمودن تایر از جهت توانایی تحمل دمای بالا، تایر ها در سرعت های بالا و با شرایط ودمایی ویژه تست می شوند.

برای رتبه بندی میزان تحمل دما از حروف ‌ A-B-C استفاده میشود که حرف A نشانگر بیشترین میزان تحمل لاستیک در مقابل دمای بالا بر اثر حرکت با سرعت زیاد میباشد.اگر تایری رتبه ی C است به این معنی نیست که تایر امنیت ندارد یا خوب نیست. ولی میزان تحمل گرمای آن در مقایسه با رده ی A   کمتر است.

شاخص بار

 هر تایری با توجه به ساختار, توان تحمل میزان بار مشخصای را با در نظر گرفتن حد اکثر سرعت مجاز و حد اکثر فشار باد دارد.طبق استانداردهای تایر، شاخص بار با اعدادی تعریف می شود که مطابق جدول زیر هر یک معرف مقدار حد اکثر بار قابل تحمل توسط یک حلقه تایر مای باشد.

مطمئن نیستید که کدام راه حل مناسب شما برای کسب و کار است؟